Aktualności

„Brasławskie Zorze”

31-05-2017

W ramach pikniku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przygotował stoisko z szeregiem atrakcji przybliżających walory regionu. Miłośnicy podlaskiej kuchni mogli spróbować regionalnych przysmaków, producenci których znaleźli się wśród tegorocznych laureatów nagrody "Perła 2017", przyznawanej w ramach konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów”. Ogromną popularnością cieszyły się zioła, zaś całość stoiska Województwa Podlaskiego uzupełniały materiały promujące największe atrakcje turystyczne regionu, w tym Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

Brasławszczyzna, która znajdowała się w granicach II RP, to region słynący z jezior i pięknej przyrody. Pojezierze Brasławskie to jedna z potencjalnych największych atrakcji turystycznych na Białorusi, jednak dla przyciągnięcia większej liczby turystów konieczne jest rozbudowanie miejscowej infrastruktury. Władze Rejonu Brasławskiego doceniając doświadczenie i sukcesy Województwa Podlaskiego w obszarze rozwoju turystyki, głównie na zbliżonym przyrodniczo Pojezierzu Augustowskim, zainteresowały się implementacją polskich praktyk na Brasławszczyźnie. Pierwszym krokiem było podpisanie w 2016 r. porozumienia o współpracy między Starostwem Powiatowym w Augustowi i Brasławskim Rejonowym Komitetem Wykonawczym.

Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk, który przewodniczył delegacji w Brasławiu, podczas spotkań z lokalnymi władzami i Ambasadorem RP na Białorusi Konradem Pawlikiem, wskazywał m.in. na potencjał przemysłu jachtowego obecnego w Województwie Podlaskiem. W kontekście utworzonej szkółki żeglarskiej i planach Rejonu Brasławskiego odnośnie rozwoju turystyki wodnej, nasze doświadczenia w branży jachtowej stwarzają nowe obszary współpracy, w tym współpracy gospodarczej. Zespół Placówek Młodzieżowych w Augustowie zostanie zaangażowany w realizację szkoleń dla białoruskich instruktorów w nowo powstałej szkółce żeglarskiej w Brasławiu. Będzie to kolejny krok na rzecz aktywnej współpracy między Augustowem a Brasławiem.

Kwestie te były przedmiotem rozmów prowadzonych z władzami lokalnymi przez pozostałych uczestników delegacji: Andrzeja Zarzeckiego, Członka Zarządu Powiatu w Augustowie, Jarosława Kwietnia, Dyrektora Zespołu Placówek Młodzieżowych w Augustowie oraz Pawła Jessa, z-cy dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki UMWP. Omówiono perspektywy zaangażowania się Województwa Podlaskiego w realizację projektów w ramach programu „Polska Pomoc”, finansowanego przez MSZ RP.

W niedzielę 28 maja ambasador RP Konrad Pawlik wraz z delegacją Województwa Podlaskiego miejscowymi Polakami oddali hołd żołnierzom wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. pochowanym na cmentarzu w Brasławiu. Ich groby zostały odrestaurowane przez społeczność polską na Białorusi przy wsparciu ambasady RP w Mińsku. Podczas apelu pamięci odmówiono krótką modlitwę i odśpiewano hymn państwowy. „To bardzo symboliczne, że jesteśmy tu dzisiaj na grobach polskich żołnierzy, którzy zginęli w bojach w latach 1919-1920” – mówił podczas uroczystości na cmentarzu w Brasławiu ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik po złożeniu wieńców na polskiej kwaterze.

 

www.wrotapodlasia.pl/pl/turystyka/turystyka_rekreacja/podlaskie-na-50-miedzynarodowym-festiwalu-braslawskie-zorze-w-braslawiu.html

Powrót to listy aktualności