Pożyczki w ramach instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka pomogą firmom z branży turystycznej przetrwać kryzys związany z pandemią COVID-19.
"Do tej pory pożyczki służyły przedsiębiorstwom do finansowania inwestycji w Polsce Wschodniej. Teraz firmy będą mogły wykorzystać pożyczkę w całości na pokrycie bieżących wydatków związanych z działalnością, na przykład na wynagrodzenia pracowników. Ułatwień jest więcej" – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Zmiany w instrumencie Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to odpowiedź Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego na kryzys związany z pandemią COVID-19, który szczególnie dotkliwie odczuwa branża turystyczna. Wsparcie pomoże firmom zabezpieczyć płynność finansową oraz utrzymać miejsca pracy, a tym samym ograniczy negatywny wpływ epidemii na branżę turystyczną w Polsce Wschodniej. Z ułatwień mogą także skorzystać firmy, które spłacają już pozyskane pożyczki z instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka.
Pożyczka, nawet do 500 000 złotych, może być w całości wykorzystana na pokrycie wydatków obrotowych, czyli związanych z bieżącą działalnością, na przykład na pokrycie wydatków na wynagrodzenia pracowników, opłaty za media, ubezpieczenia, koszty najmu powierzchni czy zakup towarów.
Dodatkowe ułatwienia to:
Pożyczek, na mocy umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, udzielają instytucje finansujące. W województwie lubelskim to Lubelska Fundacja Rozwoju, w województwie podkarpackim – Agencja Rozwoju Regionalnego MARR SA, w województwie podlaskim – Fundusz Wschodni Sp. z o.o., w województwie świętokrzyskim – Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości, a w województwie warmińsko-mazurskim – Działdowska Agencja Rozwoju SA.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego i na stronach instytucji finansujących.
Instrument Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to środki krajowe, którymi dysponuje minister funduszy i polityki regionalnej, zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją w województwach zajmują się instytucje finansujące. Instrument wspiera mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej, chcące zainwestować w Polsce Wschodniej. Całkowity budżet instrumentu to 200 milinów złotych. Do tej pory ze wsparcia skorzystało ponad 400 firm. Pożyczki będą udzielane do 2026 roku.