Spotkanie zostało zainicjowane przez Zespół parlamentarny ds. polityki klastrowej, Związek Pracodawców Klastry Polskie i Klaster Instytucji Otoczenia Biznesu.
Klastering w Polsce napotyka na coraz poważniejsze bariery: od finansowych po administracyjne. Kongres, który odbył się 3 czerwca zgromadził w Sejmie przedstawicieli zarówno tych największych klastrów w Polsce, jak i tychmniejszych, które dopiero się rozwijają.
W przyszłości mają być wspierane klastry, które będą wzmacniać wybrane krajowe specjalizacje. – Rozwiązania są różne, na tę chwilę najmocniej forsowanym jest selekcja kluczowych klastrów, wpisujących się w specyfikacje określone na poziomie centralnym. Specyfikacje te muszą jednak najpierw powstać, a dopiero wtedy będzie możliwym określenie sposobów finansowania klastrów – tłumaczyła Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, instytucji odpowiedzialnej za wdrażanie polityki klastrowej.
- Bardzo chcemy standaryzacji klastrów – mówił natomiast Tomasz Kozłowski, koordynator Wschodniego Klastra Budowlanego, Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej i Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu. – Na Podlasiu specjalizacją są Zielone Technologie. Jednak Urzędy Marszałkowskie nie zawsze trafnie wyłaniają specjalizacje, które trzeba wspierać. To sygnał, żeby dokładnie przyjrzeć siętemu tematowi – zaznaczył. - My klastrowicze wiemy, jakie są potrzeby. Dlatego chcemy rozmawiać. Dzięki temu jest szansa, że programy regionalne będą szyte na miarę i przedsiębiorcy rzeczywiście z nich skorzystają - tłumaczył.