Newsletter

Ankieta sondażowa

Baza wiedzy

Audioprzewodniki jako nowoczesna forma prezentacji regionu

13-02-2015

Dzisiejszy turysta zasypywany jest różnorodnymi propozycjami spędzenia wolnego czasu.  Regiony Polski prześcigają się w stworzeniu oryginalnej oferty, która przyciągnęłaby jak najwięcej gości. Globalizacja, digitalizacja oraz wzrost mobilności przyczyniają się do wzrostu potrzeb klientów również w zakresie turystyki. Klienci oczekują oferty zorganizowanej (również we własnym zakresie, jeśli chodzi o porządek zwiedzania), ale też zintegrowanej i atrakcyjnej. Dlatego obecnie tak ważne są nowoczesne formy przekazu. Jedną z nich jest niewątpliwie audiorzewodnik (audioguide). To niewielkie urządzenie pozwala zastąpić przewodnika turystycznego. Na słuchawkach można wysłuchać ciekawostek oglądanych w czasie zwiedzania. Lektor wskazuje także drogę od jednej do drugiej atrakcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu turysta otrzyma  nie tylko  trasę wycieczki przebiegającą po najatrakcyjniejszych miejscach, ale również wsparcie przewodnika, który oprócz przekazania informacji  praktycznych co do przemieszczania się pomiędzy konkretnymi punktami trasy, opowiada o tych miejscach ciekawostki nie do znalezienia w tradycyjnych przewodnikach.

 

Formę audioprzewodnika najczęściej spotykamy na wystawach (np. na wystawie przyrodniczej w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego oraz Muzeum Wigier), jednak zaczynają się pojawiać także trasy terenowe, przygotowane pod kątem turysty pieszego, zmotoryzowanego bądź rowerowego. W województwie podlaskim obecnie z audioprzewodnikiem można się przejść po centrum Białegostoku, a także wysłuchać informacji o ciekawostkach po drodze na trasie z Białegostoku do Białowieży. Audioprzewodniki są do dyspozycji turystów w nowym Centrum Informacji Turystycznej w Kurianach pod Białymstokiem. Niedługo zaś sieć tras z audioguidem powstanie również na Suwalszczyźnie. Pomysłodawcą i realizatorem tej inicjatywy jest Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna, członek Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej.

 

Obszar Suwalszczyzny jest jednym z najatrakcyjniejszych w skali kraju miejsc pod względem walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych. Przepływające przez ten teren rzeki Rospuda i Czarna Hańcza około stu jezior, duże obszary leśne, unikatowe w skali kraju tereny chronione, rozbudowana sieć szlaków turystycznych, atrakcje kulturowe i imprezy kulturalne stwarzają duże możliwości dla rozwoju turystyki i rekreacji na tym obszarze.  Jednak, aby zachęcić turystów do przyjazdu na ten teren należy stworzyć i wypromować spójną i atrakcyjną dla potencjalnego turysty ofertę. Musi ona uwzględniać wszystkie najciekawsze obiekty przyrodnicze i kulturowe tego terenu i wiązać ze sobą ścieżki piesze i rowerowe, trasy narciarstwa zjazdowego i biegowego.

 

Do stworzenia wycieczek zostanie wykorzystany potencjał  terenów  chronionych: Suwalskiego  Parku Krajobrazowego, Wigierskiego Parku Narodowego oraz Doliny Rospudy zlokalizowanych na tym obszarze atrakcji kulturowych, rozbudowanej sieci szlaków turystycznych,  jak również potencjał dostępnych  imprezy kulturalnych. W ramach projektu w celu opracowania atrakcyjnych tras wycieczek została  nawiązana współpraca z  przedstawicielami gmin: Raczki, Bakałarzewo, Suwałki, Przerośl i Filipów, przedstawicielami Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Wigierskiego Parku Narodowego, izbami regionalnymi, lokalnymi  przewodnikami  zajmującymi się promocją i rozwojem kultury na tych obszarach. Poprzez  współpracę przy opracowywaniu i promocji tras wycieczek zostanie zaktywizowana także społeczność lokalna. W ramach projektu do współpracy w opracowywaniu tras wycieczek będą zaangażowani wolontariusze, współpracujący  przy tworzeniu i testowania tras wycieczek i audioprzewodników.

 

Nagrania pakietu wycieczek w postaci audioprzewodników będą udostępnione do pobrania w Internecie na mp3. Będzie istniała także możliwość wypożyczenia nagrania wraz ze specjalistycznym sprzętem umożliwiającym jego odtworzenie w punktach informacji turystycznej. Audioguidy zostaną opracowane w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i rosyjskiej (lub niemieckiej). Wycieczki w postaci audioprzewodników będą dostępne dla osób niepełnosprawnych. W ramach operacji planowany jest zakup specjalnego sprzętu dostosowanego do potrzeb osób niewidomych, natomiast dla osób niesłyszących będą do pobrania teksty opisujące  trasy wycieczek do pobrania w ramach aplikacji internetowej.Projekt oddziałuje na długość sezonu turystycznego ponieważ wycieczki będą prezentowały atrakcje całoroczne i z audioprzewodników będzie można skorzystać przez cały rok.

 

Projekt Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej jest realizowany przy współfinansowaniu funduszy europejskich, przy pośrednictwie Lokalnej Grupy Działania „Nasza Suwalszczyzna”. Projekt ma pozytywne oddziaływanie na środowisko, gdyż wyznaczenie tras, po konsultacjach z przedstawicielami WPN, SPK i samorządów, pozwoli na skierowanie ruchu turystycznego na obszary atrakcyjne przyrodniczo jednak, tak aby potencjalny turysta nie stanowił zagrożenia dla otaczającej go przyrody odwrotnie (tzw. kanalizacja ruchu turystycznego).

 

Rozwój turystyki poprzez stworzenie konkretnych tras zwiedzania  dla Suwalszczyzny  stanowi potencjał, który odpowiednio wykorzystany może przynieść wymierne korzyści. Konieczna staje się możliwość łączenia punktów, które należą do różnych szlaków, ale są położone w takiej  odległości od siebie, która sprzyja włączeniu ich do wspólnego szlaku. Efektem tego jest konieczność poświęcenia większej ilości czasu już w sferze planowania na co nie każdy ma czas i chęć.