Klastry jako powiązania firm i instytucji jednej branży mogą być źródłem innowacji i wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw. Wielu przedsiębiorców nadal jednak podchodzi do tego typu inicjatyw z dystansem. Stąd pomysł, by poprzez szkolenia i prezentacje upowszechnić tę ideę. Realizacja jednego z takich projektów zakończyła się właśnie w Wielkopolsce.
Przedsiębiorstwa współpracowały, ale i także rywalizowały ze sobą praktycznie od zawsze. Firmy działają w siatkach powiązań wynikających z potrzeb zaopatrzenia, kooperacji czy dystrybucji. Klaster, jako nowe rozwiązanie, pozwala spojrzeć na taką sieć powiązań w zupełnie nowy sposób. Przedsiębiorstwa mogą teraz nadal ze sobą rywalizować jednocześnie współpracując przy realizacji konkretnego projektu czy też poszukiwania nowego rozwiązania.
Dostrzegając te problemy i szanse, jakie dają gospodarce klastry Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa, wspólnie z Politechniką Poznańską, zrealizowały projekt promocji tych inicjatyw: "Innowacyjny rozwój firm wielkopolskich poprzez transfer wiedzy i promocję struktur klastrowych".[1] W ramach projektu odbyły się konferencje i prezentacje różnych metod zarządzania organizacją sieciową oraz tworzenia klastrów w krajach UE i możliwości, jakie one dają.