Biuro prasowe

Odkryj tajemnicę. Wędrówka historycznym szlakiem zamków

30-04-2014

Lato zbliża się do nas wielkimi krokami. Istnieje wiele miejsc, które wciąż pozostają nieodkryte dla większości turystów, a mogą dostarczyć nam niezapomnianych przeżyć. W czasie weekendowych wyjazdów warto poświęcić trochę czasu na spotkanie z historią. Zapraszamy na wędrówkę szlakiem zamków Podlaskiego, Warmii i Mazur oraz Suwalszczyzny.

Północno-wschodnie regiony Polski większości z nas kojarzą się głównie z wypoczynkiem nad wodą oraz dziką przyrodą. Jednak Mazury to nie tylko jeziora, a teren województwa Podlaskiego nie ogranicza się wyłącznie do dziewiczych lasów. W czasie wędrówek po tych rejonach można wybrać się na małą lekcję historii. Prezentujemy kilka miejsc, które warto odwiedzić w czasie weekendowego wypadu.

Sienkiewicz na żywo

Wycieczkę rozpoczynamy od Jantarowego Kasztelu w Kiermusach. Jest to niezwykle urokliwe miejsce położone nad samą Narwią, w otulinach Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego. W otoczeniu dziewiczej przyrody możemy odwiedzić jedno z niewielu w Polsce prywatnych muzeów Oręża Polskiego. Znaczna część zbiorów została przekazana przez Jerzego Hoffmana, wprost z planu jego ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza. Oprócz tego w Kiermusach znajdują się liczne militaria oraz znaleziska archeologiczne. Wszystko to w scenerii rodem z sienkiewiczowskiej epoki – klimatycznie urządzone komnaty, zbroje rycerskie, stroje szlacheckie i wiele, wiele innych. W pobliżu Kasztelu znajduje się pierwsza w Polsce prywatna Ostoya Żubra, Staropolska Altana zdrowia i urody SPA oraz basen z letnią restauracją. Miłośnicy regionalnych trunków mogą nabyć jedyną w swoim rodzaju Kiermusiankę, przyrządzaną według tajemnej receptury Dziedzica Włości Kiermusiańskich. Swój pobyt warto zaplanować w pierwszą niedzielę miesiąca, kiedy to w Kiermusach odbywa się największy w Polsce jarmark staroci.

Komfort w starym stylu

Następnie przenosimy się na Mazury, do położonej w samym ich sercu miejscowości Ryn. To właśnie tutaj, dokładnie pomiędzy Jeziorem Ryńskim i Ołów góruje zamek krzyżacki, którego początki sięgają drugiej połowy XIV w. W swoim pierwotnym założeniu był on budowlą militarną, która miała stanowić bazę wypadową dla rycerzy zakonnych do podbojów i walk z Litwinami. Później wielki mistrz zakonu, Winrych von Kniprode ustanowił tu siedzibę komturstwa. To właśnie w Rynie swoją funkcję sprawował mistrz zakonu Konrad von Wallenrode, który był inspiracją dla Adama Mickiewicza przy pisaniu poematu „Konrad Wallenrod”. Przez większą część swojego istnienia zamek sprawował głównie funkcje administracyjne: znajdowały się tu hodowle bydła i koni, pracował napędzany wodą młyn zbożowy, huta żelaza oraz wszelakiego rodzaju magazyny, spichlerze i pomieszczenia użytkowe. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego w 1525 r., w Rynie utworzono Starostwo Prus Książęcych. W tym okresie powstały dwa nowe skrzydła, a już istniejące, gotyckie skrzydło powiększono o wieżę wewnętrzną. Druga połowa XVII w. przyniosła wiele zniszczeń ryńskiemu zamkowi. W odwecie za pomoc Szwedom podczas Potopu, Ryn splądrowali Tatarzy pod przewodnictwem hetmana Gosiewskiego. W późniejszych latach zamek sprawował różne funkcje: od więzienia, przez dom kultury i bibliotekę, po muzeum regionalne. W 2001 roku ryńskie posiadłości poszły pod młotek i trafiły w prywatne ręce. Po gruntownych pracach remontowych utworzono tu Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe wraz z czterogwiazdkowym Hotelem Ryn. Wśród starodawnych wnętrz turyści mogą cieszyć się nowoczesnymi atrakcjami: kręgielnią, basenem czy salą fitness. Jeżeli szukacie komfortowego odpoczynku w średniowiecznym klimacie – zamek w Rynie spełni wszystkie oczekiwania.

Humor i historia

Na koniec wędrujemy nieco na północny-zachód od Rynu, do Lidzbarka Warmińskiego. Znajduje się tam perła gotyckiej architektury w Polsce, czyli Zamek Biskupów Warmińskich. Budowla została postawiona w widłach dwóch rzek: Łyny i Symsarny, dodatkowo otoczona murami i głęboką fosą. Zbudowany na planie czworoboku, z dobudowanymi piętrowymi krużgankami bardzo przypomina rezydencję polskich królów – krakowski Wawel. Zresztą i w Lidzbarku bywały najznamienitsze osobowości, wśród których byli: król Leszczyński, Zygmunt III Waza, Napoleon Bonaparte czy Mikołaj Kopernik, który właśnie w Lidzbarku położył podwaliny pod swoją teorię heliocentryczną. Obecnie swoją siedzibę na zamku ma Muzeum Warmii i Mazur, a na dawnym przedzamczu zlokalizowany został luksusowy Hotel Krasicki. Miejsce to jest warte odwiedzenia, zwłaszcza w czasie Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry – najstarszego polskiego przeglądu kabaretowego.

Planując wakacyjny wyjazd warto zwrócić uwagę na często niedoceniane, może nieco zapomniane, polskie atrakcje. Połączenie wypoczynku na łonie przyrody z żywą lekcją historii z pewnością urozmaici wolny czas. Więcej informacji na temat atrakcji, imprez i miejsc noclegowych można znaleźć na stronie www.wsercunatury.pl.