Zamek krzyżacki został wybudowany w latach 1398-1406, pod okiem ówczesnego komtura Baugi, późniejszego Mistrza Zakonu Krzyżackiego – Urlicha von Jungingena.
Słup graniczny pod Prostkami postawiono w 1545 roku na styku trzech granic: Korony Polskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus. Słup jest jednym z najstarszych tego typu zabytków w Polsce.
W tej urokliwej wsi, 500 m od XVI-wiecznego kościoła stoi okazały głaz narzutowy. Jak głosi legenda, był to ołtarz, na którym Jaćwingowie składali swym bogom krwawe ofiary.
Hodowla położona u podnóża Tatarskiej Góry, jest ewenementem w skali regionu. Bowiem na około 300 ha ogrodzonej ziemi, wśród drzew i ogromnych stawów rybnych można spotkać stada dzikich zwierząt oraz egzotyczne ptactwo.
Grobowiec z końca XVIII w. wzorowany na egipskich piramidach. Swoiste mauzoleum kryje w swoim wnętrzu zmumifikowane zwłoki pruskiej rodziny Farenheidów.
Kaplica rodziny Steinerów z kryptą grobową z około 1860 r. ukryta pośród cmentarza ewangelickiego. Grobowiec swoim kształtem przypomina sześcian. Ściany zdobią freski z motywami starogermańskimi.