Jedynym i niepowtarzalnym miejscem w Polsce, gdzie uprawia się truskawki na masową skalę, jest wieś w województwie podlaskim – Korycin. Historia tego miejsca rozpoczyna się w wieku XVI, kiedy to na skraju puszczy Kuźnickiej powstała osada o nazwie Dąbrówka – Kumiałka. W roku 1671 król Michał Korybut Wiśniowiecki nadał jej prawa miejskie, zezwolił na cotygodniowe targi ze względu na to, że stała się włością królewską o nazwie Korycin. Nie jest niestety znana przyczyna, ani konkretny czas, kiedy Korycin stracił prawa miejskie. Oscyluje się, że nastąpiło to pomiędzy rokiem 1914 a 1920. Od tej pory jest to siedziba gminy.
Korycin słynie przede wszystkim z ekologicznych upraw truskawek oraz wytwórstwa jedynego w swoim rodzaju sera korycińskiego. Legenda głosi, że mieszkańcy tej wsi nauczyli się produkować ser od Szwajcarów, którzy walczyli na Podlasiu, po polskiej stronie podczas potopu szwedzkiego. Część z nich osiedliła się na tych terenach i przekazała Polakom sekrety serowarstwa. Ser ten jest odmianą sera podpuszczkowego, którego produkcja oparta jest o niepasteryzowane krowie mleko.
Nie bez powodu Korycin nazywany jest też Krainą Truskawek. Od niespełna dwudziestu lat, wraz z końcem czerwca, a co za tym idzie, końcem zbiorów tych owoców, władze gminy organizują Ogólnopolskie Dni Truskawki. Zazwyczaj obchody tego święta trwają dwa dni i zapewniają wszystkim mnóstwo rozrywki. Z roku na rok przybywa co raz więcej różnego rodzaju konkursów, pokazów, czy też warsztatów. W tym roku w Korycinie odbyła się Wielka Bitwa Truskawkowa, która jak podkreśla Wójt Gminy Korycin, Mirosław Lech, była pierwszą, światową tego rodzaju walką pomiędzy dwiema drużynami. Oprócz tego, co roku w czasie trwania festynu organizowane są Mistrzostwa w jedzeniu truskawek na czas, czy Konkurs na największy tego rodzaju owoc. Jak dotąd rekordowa truskawka ważyła 138,4 grama i pochodziła z pola uprawnego we wsi Kramówki Małe (gmina Goniądz). Ponadto, organizowane są także zawody na najpyszniejsze ciasto truskawkowe oraz truskawkowa Rewia Mody, podczas której prezentowane są prace z truskawką, jako motywem przewodnim.
Jednak to tylko część atrakcji, jakie czekają na wszystkich odwiedzających. Zazwyczaj pierwszy dzień festynu jest dniem sportowo – rekreacyjnym, podczas którego można wziąć udział w rajdach, pieszym bądź rowerowym lub spłynąć kajakiem wzdłuż rzeki Kumiałki. Po aktywnym dniu można się zrelaksować przy występach lokalnych grup aktorskich, tanecznych, chórów, czy zespołów folklorystycznych. Drugiego dnia zwieńczenie całego święta stanowi koncert gwiazdy polskiej estrady. W tym roku Dni Truskawki uświetniła swoją obecnością znana piosenkarka – Sylwia Grzeszczak.
W Korycinie czeka na każdego mnóstwo atrakcji, nie wspominając o możliwości skosztowania przepysznych wyrobów, z jakich słynie ta okolica. Zapraszamy więc na przyszłoroczną edycję tego rodzinnego festynu.