Powstała w drugiej połowie XVIII na zlecenie magnata Jana Klemensa Branickiego. Budynek wzniesiono na sztucznej wyspie, otoczonej kanałami oraz ogromnym 25-hektarowym parkiem, zaprojektowanym przez działającego w Polsce francuskiego architekta Pierra Ricaud de Tirregalle. Podstawą kompozycji parku była oś widokowa, którą wytyczał 400 metrowy kanał na planie krzyża. Zieleń w okolicach pałacu, przechodziła w przestrzeń lasu. W projekcie tym można się śmiało doszukiwać pomysłu Canale Grande z Wersalu.
Za czasów Branickich pałacyk mieścił dwadzieścia dwa pomieszczenia, z czego większość miała charakter reprezentacyjny. Piętro pałacyku zajmowały apartamenty gościnne, zaś dolną – apartamenty Branickich. Braniccy przyjmowali tu wielu znakomitych gości, również króla Augusta III. Dzisiejszy wystrój oraz wyposażenie wnętrz pałacu nie są oryginalne, jako że po śmierci Izabeli Branickiej majątek rodu został rozprzedany. Jedynym oryginalnym elementem w pałacu są płyty kominkowe z Gryfem Branickich i Ciołkiem Poniatowskich. Obecna ekspozycja odzwierciedla jednak wystrój XVIII- wiecznych wnętrz, na parterze zachowano pierwotny rozkład pomieszczeń.
W pałacu mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych - Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Prezentowana jest tu stała ekspozycja wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku. Muzeum gromadzi eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku.
Obiekt znajduje się na Szlaku rodu Branickich.
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy
16-070 Choroszcz
tel. (85) 71 91 233, kom. 509 336 795
e-mail: