To jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce, dlatego określana jest jako „młodsza siostra Puszczy Białowieskiej”. Zajmuje ponad 100 tysięcy hektarów i wciąż zwiększa swoją powierzchnię, na skutek zalesień gruntów porolnych. Walory krajobrazowe tego obszaru wzbogaca urozmaicona rzeźba terenu. Na terenie puszczy występuje aż 430 naturalnych źródeł wód podziemnych.
Puszcza Knyszyńska to przede wszystkim rozległe bory sosnowe i sosnowo-świerkowe. Sosna jest wizytówką puszczy. Najstarsze pomnikowe okazy mają obecnie ok. 250 lat, zaś na Niedźwiedziej Górze niedaleko Supraśla do niedawna rosła aż 350-letnia sosna, póki nie została powalona przez wiatr. Obecnie okaz ten wystawiony jest przy siedzibie Nadleśnictwa Supraśl. Z terenów tych pochodzi szczególny ekotyp sosny supraskiej, zwanej także sosną masztową. Wielkie egzemplarze tego gatunku o prostym pniu od XVI wieku wykorzystywane były do produkcji masztów okrętów w Europie Zachodniej. Drzewa ścięte w puszczy spławiano rzekami: Supraślą, Narwią, a następnie Bugiem i Wisłą do Gdańska.
Puszcza Knyszyńska chroni kilkadziesiąt gatunków roślin zagrożonych wyginięciem. Bogactwo fauny tworzą ptaki, takie jak zimorodek, bocian czarny, czy bielik. Świat gadów i płazów reprezentuje m.in. rzekotka drzewna, padalec i żmija zygzakowata. Wśród ssaków króluje żubr. Oprócz tego puszczę zamieszkuje między innymi jeleń szlachetny charakteryzujący się wysokiej jakości porożem, wilki, rysie, dziki czy bobry.
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej z siedzibą w Supraślu jest drugim pod względem wielkości parkiem krajobrazowym w Polsce.
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej
Punkt Informacji Turystycznej
Ul. Konarskiego 14, 16-030 Supraśl
Tel. 85 718 37 85
e-mail: pkpk@sitech.pl