SZLAKIEM ZAMKÓW GOTYCKICH
Wraz ze zbliżającymi się wakacjami, pragniemy zaproponować Państwu możliwość aktywnego wypoczynku połączonego z zasmakowaniem gotyckiej historii naszego regionu. Zapewne nie wszyscy wiedzą, jak wiele zamków z tego okresu zachowało się na terenach Warmii, Mazur oraz Powiśla. Warto więc skorzystać z naszej gotowej propozycji i zagłębić się odkrywcą nieznanych sobie miejsc i postaci sprzed kilku stuleci. Sporządzona przez nas propozycja jest podzielona ze względu na bliskość obiektów oraz ilość dni zaplanowanych na zwiedzanie.
Oferta tygodniowa: Szlakiem zamków gotyckich na terenach Warmii, Mazur, Powiśla.
7 dni / 6 nocy
Noclegi:
1. Ryn, Hotel Zamek Ryn**** (2 doby)
2. Lidzbark Warmiński, Hotel Krasicki**** (2 doby)
3. Stare Jabłonki, Hotel Anders**** (2 doby)
Naszą przygodę rozpoczniemy od przyjazdu do Hotelu Zamek Ryn****. Hotel znajduje się w dawnym Zamku Krzyżackim, który został wybudowany w drugiej połowie XIV wieku przez mistrza zakonu krzyżackiego – Winricha von Kniprode i służył jako baza do walk z Litwinami. Zamieszkiwać będziemy komnaty zamkowe, które pod koniec XIV wieku zajmował m. in. Konrad von Wallenrode - komtur (zwierzchnik domu zakonnego). Jego postać zainspirowała polskiego wieszcza, Adama Mickiewicza, do napisania poematu „Konrad Wallenrod”. Jadać będzie można w Restauracji Refektarz, w której odbędzie się również prawdziwa biesiada rycerska. Uczestnicy przebierać się będą w stroje z epoki, a dodatkową atrakcją będą walki rycerskie, udział w konkursach ubierania zbroi i nauka tańców średniowiecznych, do tego degustacja potraw według starych przepisów. Na zamku odbywają się też spotkania z Komture, Księżną Anną i zwiedzanie z przewodnikiem.. Do dyspozycji Gości CASTLE NIGHT CLUB, gabinety SPA Księżnej Anny, kręgielnia, strzelnica, stoły bilardowe, sala fitness, basen, jacuzzi., sauny, winiarnia, nocny klub i wiele innych atrakcji w gotyckich wnętrzach.
Drugiego dnia wycieczki ruszamy w trasę: Ryn – Giżycko – Węgorzewo - Barciany – Kętrzyn - Ryn.
Wszystkie z nich nie są zamkami o niewielkich rozmiarach, które powstały najpóźniej pod koniec XIV wieku w celu obrony wschodniej granicy państwa zakonnego. Zamek w Giżycku pierwotnie został wybudowany jako siedziba prokuratora krzyżackiego, pełniącego rolę sądowniczą, dowódczą i administracyjną. Kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. Obecnie wpisany do rejestru zabytków, w którym funkcjonuje hotel.
W Węgorzewie znajduje się kolejny zamek krzyżacki z XIV w. Usytuowany na wyspie rzecznej u ujścia Węgorapy do jeziora Mamry, niegdyś połączony ze stałym lądem dwoma mostami, najstarszy zabytek tego miasta. Przed wygnaniem, na zamku gościł król Stanisław Leszczyński.
We wsi Barciany, w powiecie kętrzyńskim znajduje się trzyskrzydłowy zamek krzyżacki, na którego I piętrze mieściły się reprezentacyjne sale i kaplica. W jednej z baszt była sala tortur i zamkowe więzienie. W zamku wprowadzono system obrony przystosowany do broni palnej.
Podobnie jak zamek w Giżycku, zamek w Kętrzynie został wybudowany na siedzibę prokuratora krzyżackiego, który cechowały walory obronne. Znajduje się tam również gotycki Kościół św. Jerzego, który jest najlepiej zachowanym kościołem obronnym z tamtych czasów.
Dodatkowymi atrakcjami mogą być: Rejs statkiem po Wielkich Jeziorach Mazurskich, spływ rzeką Krutynią, Twierdza Boyen, Wilczy Szaniec –wojenna kwatera i miejsce zamachu na Hitlera, Mamerki – Kwatera Wojsk Lądowych, Kanał Mazurski. Pałac w Sztynorcie.
Kolejnego dnia znów podróż rozpoczynamy z Zamku Ryn, a docelowo dojeżdżamy do Hotelu Krasicki**** w Lidzbarku Warmińskim(Ryn – Święta Lipka – Reszel – Lidzbark Warmiński, Hotel Krasicki).
Święta Lipka to najbardziej znane sanktuarium maryjne w Polsce. Pierwszy Kościół powstał w tym miejscu w połowie XIV wieku, jednak podczas reformacji w pierwszej połowie XVI wieku został zniszczony i w jego miejscu postawiono szubienicę, celem odstraszenia pielgrzymów. We wczesnych latach XVII wieku odbudowano sanktuarium, które do tej pory jest perłą polskiej architektury barokowej. Zwiedzanie tego miejsca uświetni koncert organowy.
W Reszlu znajduje się zamek biskupów warmińskich, najstarsze w Polsce średniowieczne mosty oraz gotycki kościół. Zamek był wielokrotnie oblegany i zdobywany przez wojska polskie i krzyżackie, a w wieku XIX zaadaptowano go na więzienie. Na wzgórzu, gdzie stoi krzyż, w 1811 roku spalono na stosie ostatnią, w tej części Europy, ofiarę oskarżoną o czary.
Po zwiedzeniu sanktuarium w Świętej Lipce oraz zamku w Reszlu, nadchodzi czas na zapoznanie się z historią zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, zaliczanego do najcenniejszych w Polsce zabytków architektury gotyckiej. Zamek zwany „Wawelem Północy” ma wspaniały krużgankowy dziedziniec z ok. 1380 roku, uznany za zabytek klasy światowej oraz sale reprezentacyjne z gwiaździstymi sklepieniami, ozdobione malowidłami ściennymi. Zachwyca barokowy wystrój kaplicy i fryz heraldyczny, zdobiący ścianę wielkiego refektarza. W zamku mieści się Muzeum Warmińskie Lidzbark Warmiński. Oprócz niego, w Lidzbarku obiektami wartymi zobaczenia są również: Wysoka Brama, Kościół p.w. św. Piotra i Pawła oraz cerkiew.
Po intensywnym dniu dojeżdżamy do Hotelu Krasicki**** w Lidzbarku Warmińskim, gdzie przywita nas Restauracja kusząca wykwintnymi daniami kuchni europejskiej, staropolskiej i warmińskiej oraz zamkowa winiarnia, pełna przednich gatunków win. Po sytym posiłku, udać się można na poznanie wielkich postaci tego zamku, wybierając się do obserwatorium astronomicznego na obserwację nieba Kopernika lub do biblioteki, nawiązującej do zbiorów Ignacego Krasickiego. Z zamkowej przystani można wypłynąć gondolą w rejs, wzdłuż malowniczo położonej rzeki Łyny. Na pełny relaks zaprasza natomiast centrum rekreacji z basenem, jacuzzi, saunami i gabinetami SPA.
Najedzeni i wypoczęci, następnego dnia możemy ruszyć na kolejny etap szlaku wiodącego wzdłuż zamków gotyckich: Lidzbark Warmiński – Orneta – Pieniężno – Frombork - Lidzbark Warmiński.
Na początku zwiedzimy najpiękniejszy gotycki kościół oraz ratusz na Warmii, który znajduje się w Ornecie. Stamtąd udamy się do Pieniężna, gdzie zostały już tylko ruiny Zamku Kapituły Warmińskiej oraz fragmenty fortyfikacji miejskich z XIV wieku.
Kolejnym miejscem do zwiedzania jest Frombork, miejsce w którym wybudowano zespół zamkowo katedralny z umocnieniami obronnymi. Składa się z gotyckiej katedry otoczonej fortyfikacjami z basztami wzmocnionymi bastejami, wieżą bramną i przedbramiem oraz pałacu biskupów warmińskich, w którym mieści się muzeum Kopernika. W latach 1510-1543, mieszkał w nim oraz pracował Mikołaj Kopernik, który wówczas był kanonikiem warmińskim. W szpitalu św. Ducha mieści się dzisiaj Muzeum Medycyny.
Dodatkowymi atrakcjami na tym szlaku są: Koncerty Organowe w katedrze fromborskiej , rejs statkiem po Zalewie Wiślanym, Stoczek Klasztorny – zespół klasztorny, w którym więziono prymasa Polski Kardynała Wyszyńskiego, Smolajny – barokowy pałac, letnia siedziba Biskupów Warmińskich, Krosno – najpiękniejszy w regionie barokowy kościół odpustowy, Pieniężno - muzeum misyjno-etnograficzne księży Werbistów.
Następnego dnia zmierzamy docelowo do Hotelu Anders**** w Starych Jabłonkach. Po drodze zwiedzamy jednak takie miejscowości jak: : Lidzbark Warmiński – Olsztyn – Olsztynek – Nidzica – Grunwald – Ostróda –- Stare Jabłonki.
W Olsztynie znajduje się doskonały przykład architektury gotyckiej – Zamek Kapituły Warmińskiej, który stanowił siedzibę administratora dóbr tej kapituły. Jednym z administratorów i obrońców zamku był Mikołaj Kopernik, który pozostawił po sobie tablicę astronomiczną do wskazywania równonocy wiosennej i jesiennej. Mieści się tu również Muzeum Warmii i Mazur, Wysoka Brama i Katedra z XIV wieku.
Następnym punktem na naszej trasie jest Olsztynek, a wraz z nim - zamek krzyżacki, siedziba wójta, który podlegał komturowi w Ostródzie. Warto zajechać też do Nidzicy, celem zobaczenia zamku krzyżackiego położonego w centrum miasta, na wzgórzu, otoczonego murami z bramami, przedzamczem i dziedzińcem otoczonym drewnianymi krużgankami.
Obowiązkowym punktem naszej wycieczki musi stać się Grunwald – Pole średniowiecznej bitwy pod Grunwaldem (1410 rok). Na polu bitwy znajduje się Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, odsłonięty z okazji 550 rocznicy bitwy. Znajduje się tam również Muzeum Bitwy, a każdego roku 15 lipca, odbywa się tam rekonstrukcja walk - największe widowisko historyczne z udziałem ok. 1500 osób.
Na koniec tego dnia warto zajechać do Ostróda, w której stoi zamek krzyżacki trzy skrzydłowy, podpiwniczony z bramą i dziedzińcem, siedziba komtura. Obecnie jest tu muzeum, galeria i siedziba bractwa rycerskiego. Dodatkową atrakcją Ostródzie jest wyciąg nart wodnych.
Ostatniego dnia zwiedzania ruszamy w trasę: Stare Jabłonki – Morąg - Pasłęk – Malbork – Stare Jabłonki.
Na początek Morąg i jegozamek krzyżacki, którego zachowało się tylko jedno skrzydło, ratusz gotycki z armatami francuskimi, pałac Dohnów z muzeum Warmii i Mazur, kościół gotycki.
Następnie ruszamy w kierunku Pasłęka. Tam napotkamyzamek krzyżacki (trzy skrzydłowy z dwiema basztami), który był siedzibą komturów i wójtów krzyżackich. Dodatkowo, warto zobaczyć ratusz i kościół gotycki oraz mury obronne dł.1200 m.
Na koniec naszej wyprawy docieramy do najbardziej znanego zamku krzyżackiego w Polsce – Zamku Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego w Malborku. Jest to największy zamek gotycki w Polsce, w którym mieści się obecnie Muzeum Zamkowe. Wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego historia jest bardzo burzliwa, dlatego zachęcamy do zwiedzenia zamku z przewodnikiem, który w najlepszy sposób przedstawi barwne dzieje tego zamku.
Dodatkowe atrakcje:Kanał Elbląski i rejs statkiem po pochylniach. Gietrzwałd – Sanktuarium Maryjne - miejsce cudownych objawień, Karczma Warmińska,- restauracja regionalna z Biesiadami Warmińskimi. Olsztynek - Muzeum Budownictwa Ludowego.
Ostatniego dnia możemy wypocząć w Hotelu Anders****, który oferuje wiele możliwości wypoczynku, począwszy od aktywnego spędzenia czasu, np. wypożyczając sprzęt wodny, grając w tenisa czy też relaksując się w strefie SPA.
Po takiej lekcji historii oraz wypoczynku śmiało możemy ruszyć do domu!