Co ciekawe, jego obszar w znacznym stopniu nie pokrywa się z terytorium województwa podlaskiego. Zajmuje jedynie jego 36%, natomiast pozostałe 35% to Suwalszczyzna, a 20% to należącą do Mazowsza ziemia łomżyńska. Co więcej, aż 42% historycznego Podlasia leży poza granicami województwa, czego dowodzą między innymi nazwy położonych tam miejscowości, takie jak Biała Podlaska, Radzyń Podlaski i Międzyrzec Podlaski.
Bogata historia regionu związana jest z dawnym pograniczem Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ziemie te szczególnie upodobali sobie polscy królowie, tak jak królowa Bona i Zygmunt August. Puszcza Białowieska była miejscem królewskich łowów. Przed bitwą pod Grunwaldem Władysław Jagiełło przybył tu na polowanie, by zgromadzić zapasy dla wojska.
Podlasie wyróżnia się niespotykaną mozaiką kulturową. Tu przez wiele wieków żyły obok siebie przedstawiciele różnych grup etnicznych (Polacy, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Rosjanie, Żydzi, Niemcy) i religijnych (katolicy, prawosławni, unici, ewangelicy i muzułmanie). To wyjątkowe dziedzictwo pozostawiło widoczne ślady w postaci lokalnej architektury, strojów, kuchni, a także trwającą do dziś różnorodnością obrzędowości i obyczajów.
Białystok - stolica województwa, dawna rezydencja rodu Branickich, Tykocin, ze względu na piękną XVII- i XVIII-wieczną zabudowę nazywany "perłą baroku", a także powstałe na miejscu średniowiecznych grodów: Bielsk Podlaski, Brańsk, czy Drohiczyn uznawany za pierwszą historyczną stolicę Podlasia.
- wabiąca autentycznością, gościnnością mieszkańców i architekturą drewnianą, której przykłady rozsiane są w miejscowym krajobrazie: prawosławne cerkwie, tradycyjne zagrody, wiatraki, młyny wodne, kapliczki i krzyże przydrożne. Cenne zabytki budownictwa wiejskiego zgromadzone w jednym miejscu można oglądać w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie, czy Białostockim Muzeum Wsi.