Niedaleko Bań Mazurskich w Klewinach (dawna nazwa niemiecka Tannenwinckel) znajduje się zabytkowy zespół dworski z 2 połowy XIX wieku. W skład zespołu wchodzą: dwór, magazyn, obora, komin i fundamenty gorzelni, oraz park z aleją dębową.
Nazywana jest stolicą Mazur Zachodnich. Miasto otoczone kilkunastoma jeziorami i lasami w swoich granicach posiada aż pięć jezior. Przez leżącą nad Drwęcą Ostródę wiedzie Kanał Elbląski tworzący najdłuższy, unikatowy w skali światowej kanałowy szlak wodny.
W centrum miasta stoi XIV-wieczny zamek krzyżacki. Przez wieki przechodził różne koleje losu. Obecnie mieści się tu Centrum Kultury, Galeria, Biblioteka oraz Muzeum. Obejrzeć tu można między innymi obraz „Napoleon użycza łask mieszkańcom Ostródy”, list Napoleona oraz medal „Napoleon w Ostródzie".
Został zbudowany w XIV wieku na wzgórzu pomiędzy jeziorami Ryńskim i Ołów. W pomieszczeniach zamkowych znajdowały się: piekarnia, browar, prochownia i zbrojownia, łaźnia, słodownia, magazyn miodu, młyn zbożowy, spichlerz i folusz.
Kolejkę wąskotorową w Ełku wybudowano w latach 1911 – 1918. Po dziś dzień jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta i okolic. W ofercie ełckiej kolejki wąskotorowej jest również zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa i skansen pszczelarski.