Znajduje się tu rezerwat archeologiczny Cmentarzysko Jaćwingów. Na Uroczysku Białorogi - porośniętym lasem wzgórzu, wyrastają kamienno-ziemne kopce. Są to kurhany bałtyjskie z późnego okresu wpływów rzymskich i okresu wędrówek ludów.
Wśród pięknych krajobrazów Suwalskiego Parku Krajobrazowego wznosi się imponująca Góra Zamkowa – serce potężnego założenia obronnego, składającego się z całego systemu zbiorników wodnych i obwarowanych wzgórz.
Na wzgórzu sąsiadującym z Cmentarzyskiem Jaćwingów co roku odbywa się Festyn archeologiczny. Warto wziąć udział w tajemnych ceremoniach, zobaczyć walki wojów, skosztować jaćwieskiej strawy i wypróbować się w codziennych zajęciach sprzed wieków.
Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny przepływającą przez cudowny teren o unikalnych walorach krajobrazowych. To też jeden z najsłynniejszych polskich nizinnych szlaków kajakowych.
Wzniesienie o regularnym stożkowatym kształcie wysokości 256 m n.p.m. określane mianem "Suwalskiej Fudżijamy". Według legendy góra została usypana sztucznie z ziemi wydobytej w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Jezioro Kopane.
Miasto jest cudownie położone - wody jezior, rzeki i kanału, a także puszcza stanowią oprawę dla ulic i budynków. Nazwa Augustów ma pochodzenie królewskie - osadę założoną na „surowym korzeniu” nazwał swoim imieniem król Zygmunt August.