Park Pałacowy w Białowieży założono na przełomie XIX i XX wieku wokół myśliwskiej rezydencji carów Rosji. Z zasadzonych tu około 200 gatunków drzew i krzewów do dzisiaj zachowało się blisko 90. Teren ten chroniony jest jako zabytkowe założenie parkowe.
W Rezerwacie Pokazowym w warunkach zbliżonych do naturalnych, prezentowane są wszystkie gatunki ssaków kopytnych żyjących w Puszczy Białowieskiej oraz duże drapieżniki. Kto przemierzając szlaki Puszczy Białowieskiej nie miał szczęścia, by zobaczyć żubra, może go zobaczyć w Rezerwacie.
W skansenie położonym pod Białymstokiem (przy szosie w kierunku Augustowa) znajduje się około 40 tradycyjnych budyków. Jest tam m. in. unikatowy dwór ziemiański, kuźnia z narzędziami kowalskimi, dwa spichlerze, typowa leśniczówkę z okresu międzywojennego, a także okazały XIX-wieczny wiatrak koźlak.
To jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce, dlatego określana jest jako „młodsza siostra Puszczy Białowieskiej”. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej z siedzibą w Supraślu jest drugim pod względem wielkości parkiem krajobrazowym w Polsce.
Od wieków jest celem prawosławnych pielgrzymów. Najliczniej pielgrzymki na Świętą Górę przybywają w święto Przemienienia Pańskiego (18/19 sierpnia), ale wierni, pielgrzymi i turyści docierają tu przez cały rok.
Białystok nie tylko dla zakupoholików