Jest to jedno z dwóch najstarszych muzeów budownictwa w Polsce położone malowniczo na wysokiej skarpie naprzeciw ujścia Pisy do Narwi.
Wizytówką Narwiańskiego Parku Narodowego jest unikatowy system rzeki, która płynie na tym obszarze wieloma łączącymi i rozdzielającymi się korytami. Dolina Narwi jest również ważną ostoją ptaków wodno-błotnych oraz miejscem ich odpoczynku podczas wędrówek.
Późnobarokowy Kościół zajmujący całą wschodnią pierzeję rynku, jest budowlą typu bazylikowego, z okazałą elewacją frontową. wiątynię wzniesiono w latach 1740 – 1750 z fundacji Jana Klemensa Branickiego.
Wieś Bohoniki nadał Tatarom król Jan III Sobieski na mocy przywileju z 1679 roku. Stały się one centrum okolicznych skupisk muzułmańskich. Wzniesiono tu drewniany meczet i założono mizar (cmentarz). Do dziś działa tu gmina muzułmańska.
Znajduje się tu najstarszy w Polsce muzułmańskiego meczet drewniany z XVIII w. Obok meczetu położony jest cmentarz muzułmański. Kruszyniany słyną również z wyśmienitej kuchni tatarskiej. Serwowana jest w gospodarstwie agroturystycznym Tatarska Jurta.
To niezwykłe muzeum prezentujące dorobek prawosławnej twórczości religijnej. Wystawa stała skomponowana została w wyjątkowej aranżacji, która przenosi widza w nieznaną, tajemniczą przestrzeń, budzącą emocje i przenikającą do najgłębszej duchowości.