To niezwykłe muzeum prezentujące dorobek prawosławnej twórczości religijnej. Wystawa stała skomponowana została w wyjątkowej aranżacji, która przenosi widza w nieznaną, tajemniczą przestrzeń, budzącą emocje i przenikającą do najgłębszej duchowości.
Rozciągnięte na lewym brzegu Narwi, ciche i senne miasteczko, jest najstarszym i najpiękniejszym zespołem urbanistycznym historycznego Podlasia.
W pięknych zabytkowych wnętrzach Wielkiej Synagogi z 1642 r. i Domu Talmudycznego z końca XVIII w mieści się dziś Muzeum w Tykocinie. Zgromadzono tu materialne świadectwa bogatej historii Tykocina, w tym szczególnie zabytki kultury żydowskiej.
Zamek został rozbudowany dla króla Zygmunta Augusta, pełniąc role królewskiej rezydencji. Otoczony bastionami fortyfikacjami Zamek był w XVI i XVII w. jedną z najpotężniejszych twierdz nizinnych w Polsce.
Głównym celem powstania Muzeum było zachowanie dla przyszłych pokoleń bogatej tradycji regionu związanej z pisanką sięgającej XIX w. Muzeum prowadzi warsztaty i pokazy pisankarskie, wypieku pieczywa obrzędowego wykonywania pająków i wycinanek.
Stukilometrowa rzeka Rospuda jest niczym turkusowy naszyjnik, położony na jedwabnym zielonym obrusie. Płynąc wyżłobiła piękną dolinę, łącząc w swym biegu dziewięć jezior.